Pulsar Medya
P U L S A R

Tamron Lenslerde Kullanılan Kısaltmalar ve Anlamları

       

Bizimle daima bir adım öndesiniz!

Pulsar Medya Blog

Tamron Lenslerde Kullanılan Kısaltmalar ve Anlamları

Tamron’un Kullandığı Kısaltmalar

Di: Digitally Integrated – Dijital makineler için özel kaplamaya sahip lenslerdir. Sigma DG serisine denk gelmektedir.
Di II: Sadece APS-C boyutunda görüntü sensörlerine sahip Dijital SLR fotoğraf makineleri ile uyumludur. (Sigma DC serisi muadili)

Di III : (Dijital olarak entegre tasarım): Tamron’un, dijital kameranın özelliklerine uyan bir optik tasarımı benimseyen, dahili ayna kutusu veya beş prizma içermeyen aynasız değiştirilebilir lensli kameralar için özel olarak tasarlanmış lenslere verdiği bir isim.
VC: Vibration Compensation – Titreşim Telafisi sistemi: Tamron’un optik titreşim önleyici sistemidir. İlk olarak 28-300mm f/3.5-6.3 XR DI VC LD modelinde kullanılmıştır.
AD: ‘Anomalous Dispersion’ – Anormal Dağılım kelimelerinin kısaltılmışıdır. Belli dalga boylarındaki ışığın girişini engelleyerek kromatik sapmaları azaltmayı amaçlayan özel bir camdır.
ASL: Objektifte asferik (aspherical) lens kullanıldığını belirtir. Bu optiğin kullanıldığı objektifler daha küçük ve hafif dizayn edilebilir.
IF: Internal Fokus – Fokus yaparken dış boyutları değişmeyen objektiflerdir.
LD: Low Dispersion – Düşün Dağlımlı camların kullanıldığı lenslerdir.
SP: Super Performance kelimelerinin kısaltılmışı olan SP serisi, Tamron’un en üst seviye lens serisini tanımlamaktadır. Yapım ve optik kaliteleri ile normal lenslerinden ayırılabilmektedir. Sigma EX serisine karşılık gelmektedir.
XR: Extra Refactive Index Glass – Ekstra Refraksiyon ( Işığı Kırma Gücü) cam kullanılan lensleri temsil eder.

USD : Ultra Sonic Sessiz Sürücü – Tamron’un USD’si, ‘stator’ adı verilen bir halka tarafından üretilen yüksek frekanslı ultrasonik titreşimlerle çalışır. Lensin hızlı ve sessiz bir şekilde çalışmasını sağlar.

XLD : (Ekstra Düşük Dağılım) – Ekstra Düşük Dağılımlı (XLD) lens elemanları, standart LD lenslere göre (kırılmanın beyaz ışığın spektral tonlara dağılmasına neden olduğu) daha düşük dağıtma özelliklerine sahip özel ultra yüksek kaliteli camdan yapılmıştır.

VXD : Voice-coil eXtreme-torque Drive  (Ses bobini eXtreme-tork Sürücüsü) doğrusal motor, hem fotoğraflara hem de video uygulamalarına uyacak şekilde etkileyici sessiz, hızlı ve hassas odaklama performansı sunar. 

OSD : Optimized Silent Drive – Sessiz çalışma anlamına gelen Optimize Edilmiş Sessiz Sürücü anlamına gelir ayrıca lensin ön tarafında, temizlemeyi kolaylaştırmak için bir florin kaplama bulunur.

RXD :  Rapid eXtra-silent stepping Drive autofocus motor. (Hızlı extra-sessiz adımlı Sürücü) otomatik odaklama motoru, hem fotoğraf hem de video uygulamalarına uyacak şekilde etkileyici sessiz, hızlı ve pürüzsüz bir odaklama performansı sunar.

HLD : High/Low torque-modulated Drive (Yüksek / Düşük tork modülasyonlu Sürücü) – hem fotoğraflara hem de video uygulamalarına fayda sağlayan hızlı, hassas ve duyarlı odaklama performansı sunar. Motorun tasarımı ve dairesel kavis şekli de lensin kompakt genel form faktörüne katkıda bulunur.

                   

Herkes sizi tanıyacak. Hayal dünyanızı genişletin, bakış açınızı değiştirin!

                   

Arayın +90 553 396 4997 e-posta gönderin [email protected]