Pulsar Medya
P U L S A R

Sigma Lenslerde Kullanılan Kısaltmalar ve Anlamları

       

Bizimle daima bir adım öndesiniz!

Pulsar Medya Blog

Sigma Lenslerde Kullanılan Kısaltmalar ve Anlamları

Sigma’nın Kullandığı Kısaltmalar

EX: Sigma’nın ‘Excellence’ – Mükemmel olarak tabir ettiği sınıfa ait lensler için kullanılan kısaltmadır. Canon L serisinin olduğu gibi, Sigma’nın en üst optik ve gövde kalitesindeki objektifleridir. Gövdenin görünüşü ve üzerindeki EX logosu ile ayırt edilebilirler.
APO: Apokromatik lensin kısaltmasıdır. Bu lenslerde kromatik (renk) sapmalarını azaltmak için düşük dağılımlı (Special Low dispersion- SLD ve Extraordinary Low Dispersion – ELD) camlar kullanılır. Tele objektiflerde kullanılan bu özellik sayesinde APO olmayan objektiflere göre düzeltilmiş renklerin yanında daha keskin ve yüksek kontrastlı görüntü sağlanır.
DG: Hem 35mm SLR hem de DSLR makinelerde kullanabilen, bunun yanında sensörden ışık yansımalarını önlemek için ekstra optik kaplamaya sahip olmasıyla DSLR’ler için optimize edilmiş objektiflerdir.
DC: Sadece küçük sensöre sahip DSLR’lerde kullanılabilen lenslerdir. Full-frame DSLR ve 35mm SLR’lerde kullanılamaz. DG lenslere göre daha ufak ve hafiftir.
OS: Optical Stabiliser – Optik Dengeleyici teriminin kısaltmasıdır. Canon’un IS ve Nikon’un VR sistemiyle benzer şekilde çalışır ancak Sigma çok sınırlı sayıda objektifinde bu özelliği sunmaktadır.
HSM: ‘Hypersonic Motor’ teriminin kısaltmasıdır. Canon’un USM, Nikon AF-S, Konica Minolta SSM sistemlerine benzer olarak daha hızlı ve sessiz fokus yapma imkanı sağlar.
IF: Internal Focus – Dahili fokus anlamına geşen IF, objektifin fokus yaparken ortadaki optik elemanlarının hareket etmsi, yani fokus sırasında objektifin boyunun değişmemesi anlamına gelir. Objektif boyu değişmediğinden bu lensler çekim sırasında daha stabildir.
RF: Rear Focus – Art fokus, IF sistemine benzerdir ancak bu sistemde en arkadaki optik elemanlar yer değiştirerek fokus sağlanır. Ultra geniş açılı objektiflerde kullanılır.
DF: Dual Focus – Çift Fokus sisteminde, makine AF modunda iken objektifin fokus halkasının döndürülmesine olanak sağlanır. Böylece makine modunu değiştirmeden manuel fokus yoluyla daha hassas netleme yapılabilir.
Conv: Bu ibareyi taşıyan Sigma lensler Sigma APO Telekonvertörleriyle uyumludur, ve konvertör ile kullanıldıklarında da AF özelliğini korurlar.
ASP: Aspherical – Asferik objektifler tasarım avantajları sayesinde normal lenslerden daha ufak boyutlu ve hafiftirler.

                   

Herkes sizi tanıyacak. Hayal dünyanızı genişletin, bakış açınızı değiştirin!

                   

Arayın +90 553 396 4997 e-posta gönderin [email protected]